Pasxa

01a
bottom

Αρχιμανδρίτης Συμεών Βενετσιάνος (τηλ. 210.6564499)
Αρχιμανδρίτης Ευγένιος Κονταρίνης (τηλ. 210.6564493)
Πρωτοπρεσβύτερος Ιωάννης Καλογερόπουλος (τηλ. 210.6564492)
Πρωτοπρεσβύτερος Κωνσταντίνος Στούμπος (τηλ. 210.6564495)
Ιερομόναχος Βικτωράτος (τηλ. 210.6511821)

(+) Πρωθιερέας Ιωάννης Βεντούρης


πΙΒεντουρηςΠρώτος εφημέριος αλλά και κτήτωρ του νεόδμητου Ιερού Ναού Παναγίας Φανερωμένης Χολαργού (1954) ήταν ο Πρωθιερέας Ιωάννης Βεντούρης, του Νικολάου και της Άννας, γεννηθείς στις 14 Φεβρουαρίου του έτους 1907 στην Απολλωνία Σίφνου.
Τελείωσε τις γυμνασιακές του σπουδές και συνέχισε τις ειδικές του εκκλησιαστικού φροντιστηρίου.
Ενυμφεύθη την Αλεξάνδρα Λαμπροπούλου, από την Πάτρα, και απέκτησε τρία τέκνα, τον Νικόλαο, τον Κωνσταντίνο και την Άννα.
Χειροτονήθηκε Διάκονος, από τον τότε Μητροπολίτη Σύρου Κυρό Φιλάρετο, την 21ην Ιουλίου 1935, σε ηλικία 28 ετών, κατά τους Ιερούς Κανόνες και τα θέσμια της Εκκλησίας, στον Ιερό Ναός της Παναγίας Φανερωμένης Χολαργού και τον επόμενο χρόνο (συγκεκριμένα την 1ην Μαρτίου του 1936) χειροτονείται πρεσβύτερος πάλι στον Ιερό Ναό της Φανερωμένης Χολαργού από τον Θεοφ. Επίσκοπο Χριστουπόλεως. (Μάλλον θα ήταν και οι πρώτες χειροτονίες που έγιναν στο μικρό τότε ναΐδριο της Φανερωμένης Χολαργού).
Το οφίκιο του Πρωτοπρεσβυτέρου του απενεμήθη από τον Αρχιεπίσκοπο Αθηνών και πάσης Ελλάδος κυρό Δαμασκηνό, στον εορτάζοντα Ιερό Ναό Αγίας Βαρβάρας Χαλανδρίου το έτος 1944 (4 Δεκεμβρίου).
Εκοιμήθη τον Απρίλιο του 1987.

Ιερείς που υπηρέτησαν
στον Ιερό Ναό Παναγίας Φανερωμένης Χολαργού
από του έτους 1936 έως και σήμερα
(εντός παρενθέσεως η χρονολογία που διορίσθηκαν στον Ι. Ναό Φανερωμένης)

  • π. Κοσμάς Περδικάρης (1958), διάκονος και κατηχητής, μετέπειτα (23/3/1970) εφημέριος του Ιερού Ναού Αγίων Αναργύρων Αμφιθέας Σμύρνης
  • π. Θωμάς Πλούμης (1964 )
  • Αρχιμ. Μεθόδιος Φούγιας (1967),  σε αντικατάσταση του λόγω ηλικίας απαλαγέντος π. Θωμά Πλούμη, και συγχρόνως Πρόεδρος του Εκκλησιαστικού Συμβουλίου του Ναού, σε αντικατάσταση του π. Ιωάννη Βεντούρη (7/10/1966, έγγραφο υπογεγραμμένο από τον τότε Αρχιεπίσκοπο Αθηνών Χρύσανθο). Μετέπειτα Αρχιεπίσκοπος Μεγάλης Βρετανίας.
  • π. Ιωάννης Βεντούρης, Πρόεδρος του Εκκλησιαστικού Συμβουλίου (9 Φεβρουαρίου 1967). Πρόεδρος Επιτροπής Απορίας του Ιερού Ναού, διορισθείς από το υπουργείο Κοινωνικών Υπηρεσιών (3/12/1968). Εκοιμήθη τον Απρίλιο του 1987. Πρόεδρος του εκκλησιαστικού συμβουλίου και υπεύθυνος Νεότητας του Ιερού Ναού (31 Δεκεμβρίου 1974), σε αντικατάσταση του π. Βασιλείου Ρίτη.
  • Αρχιμ. Ιάκωβος Κορόζης, μετέπειτα Μητροπολίτης Κυθήρων (31 Ιουλίου 1967). Στις 23/3/1970 μετατέθηκε στον Ι.Ν. Αγίου Παντελεήμονος Οδού Αχαρνών.
  • Αρχιμ. Μελέτιος Αρετός (1 Φεβρουαρίου 1967), κληρικός του Πατριαρχείου Αλεξανδρείας, φοιτητής θεολογίας, εις αντικατάσταση του Αρχιμ. Μεθοδίου Φούγια (απεσπάσθη στον Ι.Ν. Αγίου Ισιδώρου Λυκαβηττού)
  • Αρχιμ. Μελέτιος Καλαμαράς (9 Ιουνίου 1969), μετέπειτα Μητροπολίτης Πρεβέζης,  εφημέριος, ιεροκήρυξ και πρόεδρος του Εκκλησιαστικού Συμβουλίου. Εκοιμήθη την 21 Ιουνίου 2012, σε ηλικία 79 ετών.
  • π. Ιάκωβος Κορόζης, πρόεδρος του Εκκλησιαστικού συμβουλίου (23 Αυγούστου 1969)
  • π Διονύσιος Κυριακός, εφημέριος του Ιερού Ναού Παναγίας Ελεούσης Αιγάλεω, διορίζεται εφημέριος στις 7 Φεβρουαρίου 1969, και από 5 έως 20 Απριλίου (περίοδος του Πάσχα) μετέβη οικιοθελώς στην Ι. Μητρόπολη Φλωρίνης για την εξυπηρέτηση των εκεί χριστιανών, αποκομίσας και ευχαριστήριο γράμμα από τον αοίδιμο Αρχιεπίσκοπο Αθηνών Ιερώνυμο. Το 1970 (2 Απριλίου) διορίζεται και πρόεδρος του Εκκλησιαστικού Συμβουλίου και στις 3/5/1971 παραιτείται. Στις 2/12/1973 μετατέθηκε στο Ι.Ν. Αγίου Δημητρίου Αμπελοκήπων.
  • π. Θεοφάνης Βαϊόπουλος, εφημέριος του Ιερού Ναού Αγίου Θεράποντος Ζωγράφου
  • Αρχιμ. Βασίλειος Ρίτης (7 Απριλίου 1973), πρόεδρος του Εκκλησιαστικού Συμβουλίου. Την 1/11/1974 μετατέθηκε στον Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Ψυχικού.
  • Αρχιμ. Θεόκλητος Φεφές (1 Δεκεμβρίου 1973), εφημέριος του Ι. Ν. Αγίου Δημητρίου Αμπελοκήπων. Στις 24/9/1979 μετατέθηκε στον Ι.Ν. Υψώσεως Τιμίου Σταυρού Χολαργού
  • π. Ιωάννης Ζαβός (1η Νοεμβρίου 1974), εφημέριος του Ιερού Ναού Αγίου Γεωργίου Ν. Ψυχικού, μέχρι τις 18 Μαΐου του 1982
  • π. Ιωάννης Μπολονάκης (28 Σεπτεμβρίου 1978), ιεροδιάκονος του Ναού μας, μετατέθηκε από τον Ι. Ν. Αγίας Τριάδος Αμπελοκήπων
  • π. Ευθύμιος Μπάτρας (28 Σεπτεμβρίου 1978), εφημέριος της Ιεράς Μητροπόλεως Λαρίσης. Διορίστηκε πρόεδρος στο Φιλόπτωχο Ταμείο της ενορίας Φανερωμένης στις 14 Νοεμβρίου 1979, αντικαθιστώντας τον π. Ιωάννη Βεντούρη. Το 1979 η ενορία χωρίστηκε σε τομείς, τους οποίους ανέλαβαν, τον Α΄ τομέα ο π. Ιωάννης Ζαβός, τον Β΄ (μαζί με τα κατηχητικά σχολεία της ενορίας από 20/9/1980) ο π. Ιωάννης Βεντούρης και τον Γ΄ ο π. Ευθύμιος Μπάτρας. Απεβίωσε την 25η Οκτωβρίου 2013.
  • π. Νικόλαος Ιωαννίδης (1 Αυγούστου 1981 έως 30 Αυγούστου 1982), καθηγητής της Θεολογικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών.
  • Αρχιμ. Ιάκωβος Παπαθανασίου –Γκίνης (30 Απριλίου 1982), μετέπειτα Μητροπολίτης Νικαίας. Την 1/8/1983 μετατέθηκε στον Ι.Ν. Ζωοδόχου Πηγής οδού Ακαδημίας.
  • π. Εμμανουήλ Πλευράκης (1η Σεπτεμβρίου 1982), εφημέριος του Κοιμητηρίου Ζωγράφου.
  • Αρχιμ. Νικόδημος Παπαθανασίου (11 Οκτωβρίου 1984), εφημέριος του Ιερού Ναού Αγίου Θωμά Κυψέλης. Την 1/7/1985 μετατέθηκε στον Ι.Ν. Αγίας Τριάδος Κεραμεικού.
  • Αρχιμ. Αθανάσιος Σφουγκατάκης (16 Οκτωβρίου 1986), Ιεροκήρυκας και πρόεδρος του Εκκλησιαστικού Συμβουλίου του Ναού στις 13 Απριλίου 1987, εις αντικατάσταση του αποβιώσαντος π. Ιωάννη Βεντούρη. Επαναδιορίζεται πρόεδρος του Εκκλησιαστικού Συμβουλίου στις 25 Φεβρουαρίου 1988 εις αντικατάσταση του π. Ανδρέα Ματζαβίνου
  • Διάκονος Μιχαήλ Μιχαήλ (14 Οκτωβρίου 1985). Μετατέθηκε στον Ι.Ν. Προφήτου Ηλιού Παγκρατίου στις 22/6/1987.
  • π. Νεκτάριος Χατζηπροκοπίου (15 Ιανουαρίου 1985), εφημέριος της Ιεράς Μητροπόλεως Μυτιλήνης. Υπηρέτησε για πολλά χρόνια και στον Ραδιοφωνικό Σταθμός της Εκκλησίας της Ελλάδος. Στην ενορία μας ως υπεύθυνος Ιερέας νεότητος. Απεβίωσε στις 15 Ιουνίου 2011.
  • π. Ανδρέας Ματζαβίνος (8 Οκτωβρίου 1987), εφημέριος του Ιερού Ναού Αγίου Ιωάννου οδού Βουλιαγμένης πρόεδρος του Εκκλησιαστικού Συμβουλίου του Ι. Ναού στις 9 Οκτωβρίου 1987, εις αντικατάσταση του π. Αθανασίου Σφουγκατάκη.
  • Διάκονος Σάββας Γεωργιάδης (31 Μαΐου 1988)
  • Διάκονος Γεώργιος Κόσσυφας (27 Δεκεμβρίου 1990), μετετέθη στις 22 Ιουλίου 1992 στον Ιερό Ναό Αγίου Γερασίμου Άνω Ιλισίων.
  • Αρχιμ Αμβρόσιος Γιακαλής, μετέπειτα Μητροπολίτης Κοζάνης, (1η Οκτωβρίου 1991), πρόεδρος του Εκκλησιαστικού Συμβουλίου στις 21 Οκτωβρίου 1991
  • Διάκονος Αμφιλόχιος Ρουσάκης (3 Φεβρουαρίου 1994), αργότερα μετατέθηκε στο Ιερό Ναό Προφήτου Ηλιού Παγκρατίου.
  • π. Ιωάννης Καλογερόπουλος (23 Μαΐου 1994), θεολόγος. Χειροτονήθηκε πρεσβύτερος και διορίσθηκε στον Ι. Ναό Παναγίας Φανερωμένης. Υπηρετεί στον Ι. Ναό μας έως σήμερα.
  • π. Κωνσταντίνος Στούμπος, χειροτονείται Πρεσβύτερος στον Ι. Ναό μας από τον Θεοφ. Επίσκοπο Διαυλείας κ. Δαμασκηνό στις 2 Μαρτίου 1996. Είναι Ιατρός. Υπηρετεί στον Ι. Ναό μας έως σήμερα.
  • Αρχιμ. Θεόκλητος Κουμαριανός (16 Οκτωβρίου 1998), εφημέριος της Ιεράς Μητροπόλεως Δημητριάδος. Πρόεδρος του Εκκλησιαστικού Συμβουλίου του Ιερού Ναού (27 Οκτωβρίου 1998), μετέπειτα Μητροπολίτης Θεσσαλιώτιδος και Βρεσθένης.
  • Αρχιμ. Ιουστίνος Κεφαλούρος (24 Σεπτεμβρίου 1999), εφημέριος της Ιεράς Μητροπόλεως Δημητριάδος. Πρόεδρος του Εκκλησιαστικού Συμβουλίου. Στις 15 Μαΐου 2003 διορίσθηκε στην Ι. Μητρόπολη Αρκαλοχωρίου της Κρήτης και ανεχώρησε δια την Ι. Μητρόπολη Μεγάλης Βρετανίας, δια την κάλυψη των πνευματικών αναγκών των ορθοδόξων αδελφών μας του Λονδίνου.
  • Διάκονος Βενέδικτος Παπαδόπουλος (14 Ιανουαρίου 2002). Χειροτονήθηκε πρεσβύτερος και διορίσθηκε στον Ι. Ναό Αγίου Γεωργίου Ζωγράφου
  • Αρχιμ. Συμεών Βενετσιάνος (16 Απριλίου 2004), εφημέριος της Ιεράς Μητροπόλεως Πειραιώς, πρόεδρος του Εκκλησιαστικού Συμβουλίου. Υπηρετεί στον Ι. Ναό μας έως σήμερα.
  • Διάκονος Παντελεήμων Μανουσάκης, καθηγητής σε Πανεπιστήμιο της Βοστώνης (ΗΠΑ), διάκονος του Ι. Ναού μας από τις 14 Ιουλίου 2007. Χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος και χειροθετήθηκε Αρχιμανδρίτης στις 29 Ιανουαρίου 2011
  • Αρχιμ. Ευγένιος Κονταρίνης, εργάσθηκε για πολλά χρόνια ως Δικηγόρος Αθηνών. Χειροτονήθηκε κληρικός και υπηρετεί στον Ι. Ναό μας από τις 28 Μαΐου 2010
  • Πρεσβύτερος Συνέσιος Βικτωράτος, διορίσθηκε ως διάκονος στον Ι. Ναό μας στις 2 Δεκεμβρίου 2011 και το 2014, ανήμερα στην πανήγυρη του Ι. Ναού (23/8) χειροτονήθηκε σε πρεσβύτερο.

Σήμερα στον Ιερό Ναό μας υπηρετούν οι :

  • Αρχιμανδρίτης Συμεών Βενετσιάνος, πρόεδρος του Εκκλησιαστικού Συμβουλίου του Ιερού Ναού και υπεύθυνος της ενοριακής Σύναξης μελέτης Αγίας Γραφής. Υπηρετεί και ως Διευθυντής του Ιδρύματος Νεότητας της Ιεράς Αρχιεπισκοπής Αθηνών.
  • Αρχιμανδρίτης Ευγένιος Κονταρίνης
  • Πρωτοπρεσβύτερος Ιωάννης Καλογερόπουλος, Πρόεδρος του ενοριακού Φιλοπτώχου Ταμείου
  • Πρωτοπρεσβύτερος Κωνσταντίνος Στούμπος, υπεύθυνος Ιερεύς νεότητος της ενορίας μας και υπεύθυνος για το ενοριακό Αρχονταρίκι γονέων
  • Πρεσβύτερος Συνέσιος Βικτωράτος
  • Newsletter Εγγραφή

    Πόσα μάτια έχει ο άνθρωπος;

footer

Δημιουργία ιστοτόπου ΑΔΑΜ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ